Yakıt ve Egzos Sistem Kontrolleri Resim

Yakıt ve Egzos Sistem Kontrolleri

Yakıt egzos Sistem Kontrolü

Yakıt egzos sistemi, oto ekspertiz kontrollerin de önemli bir noktaya sahiptir.

Egzos sistemi, kullanım esnasında iç ve dış etkenlere bağlı olarak sert koşullara maruz kalmaktadır. Açıklayacak olursak motorun silindirlerinde tüketilen gazların araçtan çıkışı esnasında egzos sistemini kullanmaktadır. Yanmış gazlar bu çıkışı yaparken belirli ısı ve basınç sahip olurlar. Bu ısı ve basınçlar egzoz parçalarını çok fazla ısıtmaktadırlar. Bu esnada ısınan egzoza gelen ani sular ile beraber soğumaya maruz kalabilir. Soğuktan sıcağa-sıcaktan soğuğa geçişlerde egzoz zamana bağlı olarak deforme olabilir.

Hareket halinde giden araçta tüm bunlara maruz kalan egzoz sistemi aynı zamanda dış etkenlerden de nasibini almaktadır. Taş, çamur, su toprak, çakıl gibi… Bu kadar ağır şartlarda çalışan yakıt egzos aksamlarında zamanla delinme, çatlama, düzensiz çalışma, sızdırma, yakıt kokusu vb. durumlar meydana gelmektedir. Bu durumlar araç performansını olumsuz etkilemekte beraber fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. Bunlarla beraber zararlı gazların işlenmeden (zararı en aza indirmeden) çıkışıyla doğaya ve insan sağlığına zarar vermektedir.

 Bu sebeplerden dolayıdır ki 2.El araç alacak müşterilerimiz aracı almadan EFT Ekspertiz Şubelerine gelerek aracın Yakıt egzoz Sistem Kontrollerini yaptırmalarını önemini belirtmekteyiz.

EFT Ekspertizde Yakıt Egzoz Sistem Kontrolleri Motor mekanik ustaları tarafından profesyonel, tarafsız ve detaylı bir şekilde araç liftinde ışıklı ortamda kontrol etmektedir. Aynı zamanda araç çalışır durumdayken yakıt egzos sistemi kontrol edilmektedir.

 Yakıt egzoz kontrollerimizde aracın egzoz ve yakıt aksamlarında, delinme, çatlama, deforme, sızdırma, düzensiz çalışma, siyah duman atma, çiğ yakıt tüketimi gibi birçok işlev ve parça kontrol edilerek raporlanır. Bu Kontrol esnasında aşağıda yer alan kontrol noktalarına bakılmaktadır.

 

Oksijen Sensörü

Yakıt Boru Hattı

Yakıt Filtresi

Yakıt Soğutucu

Egzos Manifoltu

Katalizatör

 Egzos Borusu

Egzos Sprali

Orta Susturucu

Arka Susturucu

Yakıt Depo Borusu

Ekspertiz Paketlerimizi görmek için EFT Ekspertiz Paketlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.

Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ