V Kayışı Nasıl Kontrol Edilir?

V Kayışı Nasıl Kontrol Edilir?

Yüzeysel çatlamalar deformasyonlar var ne demek?

V kayışı araç motorunun ön kısmında bulunan, alternatör-devirdaimhidrolik direksiyon-klima-tansiyoner gergi ve avare rulmanların uyum içerisinde çalışmasını sağlayan bir elemandır.. bulunduğu ortam gereği sıcaklık,soğuk,ıslaklık gibi yapısını etkileyici etken koşullara maruz kalmakta ve sürekli gerilme tahriki ve burulma altında çalışır zaman içerisinde kılcal çatlamalar ile başlayan deformasyon belirtileri verir v kayışı kontrol ettiriniz.

 Bilya ve rulmanlarında ses var ne demek?

Araç motorlarında v kayışını gergide tutabilmek ve temas etmesi gereken kasnak ile birleşimini sağlayan, kayışa iç yada dış yüzeyinden basan farklı ebatlarda rulmanlar bulunur.bu rulmanlarında bütün mekanik parçalar gibi belli bir ömürleri vardır. rulmanların içerisindeki bilye ve yatakları zamanla deforme olarak ses meydana gelir. bozulmaya başladığını ses ile belli eden rulmanlar yenisi ile değiştirilmelidir bu şekilde kullanıma devam edilirse dağılma ve kilitlenme yaparak v kayış sisteminin tamamını etkiliyebilir. kontrol ettiriniz.

Derin kesik ve yarıklar var ne demek?

Üzerinde derin kesikler tespit edilmiş bir v kayış, en kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir. derin kesik v kayışının kopma riski olduğunu gösterebilir. v kayışı nın kopması halinde araç üzerindeki bir çok sistemin çalışması duracaktır, ( alternatör,devirdaim,hidrolik direksiyon,klima sist) gibi. V kayış değiştirilirken rulman ve kasnak kontrollerini de sağlayınız.

Rulman ve bilyelerde aşırı ses var ne demek?

Oto ekspertiz sırasında Rulman ve bilyalarda duyulan aşırı ses, bu elemanların değişmesi gerektiğini gösterir. aşırı ses olarak görülen belirti bir an da kilitlenmeye dönüşebilir. rulmanlardan biri kilitlendiğinde v kayışı döngüsünde bulunana bütün sistemler durabilir.( alternatör,devirdaim,hidrolik direksiyon,klima ) gibi. rulmanların değişimini V kayışı ile birlikte sağlayınız.

Uygun olmayan V kayış takılmış ne demek?

Araç kayışlarının uzunluğu,kalınlığı ve kanal sayısı gereken mukavemeti gösterebilmesi için mühendislik hesaplar ile belirlenir.Aracın teknik bülteninde kullanılması gereken kayışın ebat ve teknik değerleri yazar.Bakım dönemlerinde değiştirilen kayışın üzerinde de teknik özellikleri yazar.Uygun olmayan ebatta takılan V kayış kopma yada kasnak üzerinden atma gibi problemlere sebep olabilir. V kayışı kopan yada atan araç motoru hararet yapabilir ve şarj dinamosu yada hidrolik direksiyon pompası devre dışı kalabilir. Uygun V kayış montajı yaptırınız.

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ