Turboda ötme sesi var ne demektir?

Turboda ötme sesi var ne demektir?

Turboda ötme ve ses tespit edildiyse şu problemler oluşabilir; turbo mili ve yataklarında aşırı aşınma oluşmuştur, yatak ve milde oluşan bu boşluk trübün de eksensel gezinti yaratarak kanatçıkların salyangoza sürtmesi söz konusu olabilir, turbonun kontrolleri sağlanmalıdır, bu şekilde kullanılan bir turbonun kilitlenmesi ve aracın motoruna da ciddi zararlar vermesi söz konusu olabilir. 

Hortum girişinde terleme ne demek?

Günümüzde üretilen turbo beslemeli araçların intercooler hortum bağlantılarında araç bellibir kilometreye geldikten sonra terleme oluşması normal bir durumdur.bu terlemeler sistemde oluşan yağ buharından meydana gelir ve sistemin ek yerlerinde kelepçe bağlantı noktalarında görülür. bu tip terlemeler periyodik bakımlarda takip edilmelidir. yağ kaçağına dönüşme eğilimi gözlendiğinde sistem bir bütün olarak kontrol edilmelidir. Oto ekspertiz tarafından kontrol ettiriniz.

Yerine sabit değil oynuyor, ne demek?

İntercoll içerisinde havayı soğutan bir radyatör dür. araç süratlendikçe karşılaştığı hava artar,yerine sabitlenmemiş yada bağlantı elemanları kırılan bir intercoll radyatörü oynamaya başlar aracın bir yerine çarptığında serpantini zarar görebilir, hareket etmesi sebebiyle hortumu gevşer yada zarar görebilir hatta deline bilir.. kontrol ettiriniz.

İntercoller da aşırı deformasyon var;ne demek?

Hava soğutma radyatörü olarak görev yapan intercoller üzerinde ezilme,bükülme,eğrilme,serpantinin de kapanma olduğunda soğutma kapasitesi düşer ve görevini tam anlamıyla yerine getiremez,turbo sisteminde ısınan havayı soğutma yeteneğini kaybeder.. aşırı deforme olmuş intercoller ın değişimini sağlayınız.

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ