Su Radyatörü Sorunları ve Kontrolleri

Su Radyatörü Sorunları ve Kontrolleri

Su radyatörü sabit değil oynuyor ne demek?

Su radyatörü, motorun içerisinde dolaşan  soğutma suyunu serpantinlerinden geçirerek hava ve soğutma fanlarının yardımıyla soğutan elemandır. radyatör hava ile temas edebilmesi için aracın ön kısmında bulunur. radyatörü aracın radyatör paneline sabitleyen ayak-klips-takoz-klips gibi sabitleme elemanları vardır. bu elemanlarda kırık,gevşeklik,eksiklik yada yerinde bulunmama gibi durum olduğunda su radyatörü sabit durmaz ve oynar, sabitlenmemiş radyatör hortumları yerinden çıkabilir yada motorun herhangibir parçası ile temas ederek zarar görüp delinebilir ve araç sıvı kaybederek motorda hararete sebep olur.. bazen ön kısımdan hasar görmüş araçlarda radyatör bağlantı elemanları kırık yada tamit görmüş olabilir.. radyatörünüzün sabitliğini oto ekspertiz tarafından kontrol ettiriniz

 

Su radyaörü uygunsuz şekilde sabitlenmiş ne demek?

Su radyatörleri bulundukları panele fabrikasyon ayak-takoz-klips vb elemanlarla sabitlenirler. sabitleme elemanları olmayan yada ön kısımdan hasar almış araçlar uygun yedek parça ile onarılmadıklarında tel-kablo bağı ip gibi uygunsuz malzemeler ile sabitlenmeye çalışılır. radyatörünüzün uygun şekilde sabitlendiğini oynamadığını kontrol ettiriniz

 

Radyatör paneli ezik deforme, ne demek?

Radyatör paneli araçların ön bölümünde bulunan radyatör gurubuna yataklık yapan plastik yada metal taşıyıcıdır. bu panel araç alt kısımdan yada ön bölümden hasar aldığında panel deforme olabilir kırılır yada eğile bilir.. deforme radyatör paneli radyatör grubunun kasılmasına yada radyatörlerin oynamasna sebep olabilir.. deformepanel ile birlikte tüm radyatörlerde kaçak olmadığından emin olunuz, kontrol ettiriniz.  

 

Radyatör su kaçırıyor, ne demek?

Motor su radyatörü, motor soğutma suyunu aldığı hava ile soğutur. su kaçağı olan bir radyatör motor soğutma suyunun eksilmesine sebep olur. soğutma suyunu kaybetmeye başlayan motor hararet yapar. hararet yapan araç motoru yüksek tamir masrafları doğurabilir.. radyatör sistemindeki su kaçağını kontrol ettiriniz.

 

Radyatör Serpantinlerinde işlem var, ne demek?

Radyatör üzerinde hava hücreleri bulunur, hava hücrelerinin arkasında ise sarmal su kanalları bulunmaktadır. radyatörün hava karşılayan serpantin yüzeyinde kaynak ,yapıştırma gibi tamir işlemleri bulunduğunda su sirkülasyonu ve soğutma yeteneği kaybı oluşabilmektedir.radyatör üzerinde tamir edilmiş noktaların orjinal durumuna nazaran daha mukavemetsiz olduğuda bilinmelidir.. basınç yükselmesi yada hararete uğradığında ilk tamitli kısımlardan kaçak yapacağıda bilinmelidir.. radyatörünüzü kontrol ettiriniz.

 

Radyatörde Eğilme ve aşırı deformasyon var, ne demek?

cevap: aşırı deforme olduğu ve eğildiği tespit edilen bir radyatör soğutma suyu sirkülasyonunu ve soğutma yeteneğini tam anlamı ile yerine getiremiyebilir.eğrilmiş ve deforme olmuş kısımlarından su kaçırma riski de mevcuttur. ayrıca aşırı deforme olmuş ve eğilmiş bir radyatör aracın ön yada ön alt bölümden hasar almış olabileceğininde bir göstergesi olabilir.. kontrol ettiriniz.

Radyatör alt bağlantı ayakları kırık, ne demek?

Radyatörler alt ve üst kısımlarından sabitleme elemanları ile tespit edilirler.alt bağlantı ayakları kırık bir radyatör yerine tam olarak sabitlenemiyor demektir. alt ayakları kırık olan bir radyatör seyir esnasında hareket ederek motor ile temas edebilir,zarar görerek delinip su kaçağı meydana gelebilir. su kaçağı aracın motorunun hararet yapmasına neden olur.. alt ayakları kırık olan radyatörün yerine sabitlenmesini sağlayınız.

Radyatör paneli sabit değil, ne demek?

Radyatör paneli radyatör grubuna taşıyıcılık ve sabitleme görevi yapar. sabit olmayan bir radyatör paneli radyatörlerinde sabitlenemeyeceği anlamına gelebilir. radyatör panelleri plastik yada metal olabilir. kırık yada vida ve puntalarında eksiklik olup olamadığını kontrol ediniz. radyatöler hareket sonucu zarar görebilir.

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ