Otomobil Neden Siyah Duman Atar?

Otomobil Neden Siyah Duman Atar?

"Siyah duman" bir soruna işaret ediyor gibi görünen ancak nedeninin ne olduğunu bulmak için daha fazla araştırmayı gerektiren genel semptomlardan biridir. Sadece siyah duman olmadığı için, beyaz duman ve hatta mavi duman da olabilmektedir. Öyleyse, olmaması gereken yerde dizel dumanı bulunduğundan şüphelenmeniz için hızlı bir özet geçelim.

Siyah Duman:

Siyah Duman:

Siyah Duman: Bu en yaygın olanıdır ve sadece hava - yakıt oranında bir dengesizliktir. Çok fazla yakıt veya yetersiz havadan kaynaklanır. Bu durum, karışıma çok fazla yakıt eklendiği veya yakıtı yakmak için yeterli oksijen sağlanmadığı anlamına gelir. Siyah duman, normalde yakıt olarak yakılacak temelde büyük dizel parçacıkları olan parçacıklarla doludur. Nasıl bakarsanız bakın, siyah duman atan bir dizel araç, harcaması gereken km başına yakıttan daha fazla yakıt harcayacaktır.Siyah dumanın en yaygın nedenleri hatalı enjektörler, hatalı bir enjektör pompası, kötü bir hava filtresi (yeterli oksijen sağlanmamasına neden olur), kötü bir EGR valfi (valflerin tıkanmasına neden olur) ve hatta kötü bir turbo şarjıdır. Bunlardan bazıları kolay düzeltmelerdir.

Beyaz Duman:

Beyaz Duman:

Beyaz duman, yanma odasına enjekte edilen yakıtın gerektiği gibi yanmadığı anlamına gelir. Beyaz duman üreten yaygın nedenler, düşük motor kompresyonu veya yakıttaki su gibi basit bir şeyden, yakıt pompası zamanlamasının atılmasına kadar değişir, çünkü bir şey yakıtın pompaya zaman zaman gerekli şekilde gitmesini engellemektedir ve doğru çalışmamasını sağlamaktadır.

Mavi Duman:

Mavi Duman:

Mavi duman, yanan motor yağından kaynaklanır. Bu mekanik bir sorundur çünkü motor yağının yanabileceği alanlara girmemesi gerekir. Yağın yakıta karışmasına ve yanmasına neden olacak hatalı bir enjektör pompası veya kaldırma pompası olabilir. Valfler veya valf gövdesi contaları kötü olabilir. Aşınmış silindirler ve piston halkaları, yağın olmaması gereken yerlere sızmasına izin verir veya motora çok fazla yağ koymak kadar basit bir probleminiz olabilir.

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ