Oto Ekspertizde Elektrik-Elektronik Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Oto Ekspertizde Elektrik-Elektronik Kontrolleri Nasıl Yapılır?

İzolasyonsuz kablo var ne demek?

Araçlar üretilirken elektrik enerjisi ile beslenen yada düşük voltajlı sinyal taşıyan bütün kablo tesisatları bulundukları ortam şartlarından etkilenmemeleri için ( sıvı-sıcaklık-nem- temas ile deformasyon-vb )  üzerleri son kat izolasyon malzemeleri ile ( makaron-shiring-spral-izoleband-tekstil band- vb ) izolatörler ile sarılır. açıkta kalan kablolar her zaman kısa devre riski taşımaktadır. olası bir kısa devre araç üzerinde tutuşma,alevlenme gibi istenmeyen durumlar doğurabilir. izolasyonsuz kabloları yetkili usta veya oto ekspertiz tarafından kontrol ettiriniz.

 

Tesisat üzerinde tadilat var ne demek?

aracın imalatı sırasında montajı yapılan elektrik kabloları üzerinde tamirat onarım işlemlerinin yapıldığını belirtir. bu tip tadilat işlemlerinde aracın elektrik sistemi voltaj ve amperaj değerlerine uygun kesit ve izolasyon özellliklerine sahip kablolar kullanılması önemlidir..

 

Açıkta kablo var, ne demek?

Araçların kablo tesisatları kullanıldıkları yerlere göre ısı ve nemli ortamlara göre farklı özelliklerde üretilirler. araç üzerine döşenmiş bütün kablolar izole edilmiş ve sabitlenmişlerdir.. açık bırakılan kablo aracın metal aksamı yada diğer bir kablo ile temas ettiğinde kısa devre oluşturup aracın elektrik tesisatının hasar görmesine hatta aracın yanmasına dahi sebep olabilir. aracınızın elektrik sistemi üzerinde açıkta kablo var ise kontrol ettiriniz

 

Kesik kablo var, ne demek?

Kesik kablo, aracın her hangi bir elektrik yada elektronik sisteminin çalışmamasına yada hatalı çalışmasına sebep olur,, kesilip bırakılan kablo üzerinde enerji barındırıyor ise temas halinde kısa devre oluşturarak kıvılcımlanma ve tutuşma yapabilir.. kesik kabloları kontrol ettiriniz.

 

Yanık kablo var, ne demek?

Araç elektrik tesisatı üzerinde yanık kablo var ise, araç elektrik sistemi üzerinde aşırı akım çeken yada çekmiş bir sistem olabilir, araca yanlış bir müdahale ile bağlantı yapılmış yada aşırı enerji verilmiş olabilir, şu an bile araç üzerinde kısa devre oluşturan yada amperaj yükselten  arızalı bir birim yada sistem olabilir.. yanık kabloları kontrol ettiriniz.

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ