Klima Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır ? A/C Nedir?

Klima Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır ? A/C Nedir?

Bir otomotiv klima sistemi, evde veya ofiste sahip olduğunuz klima sistemine çok benzerdir. Aynı zamanda çok temel bir amaca hizmet eder; soğutmak ya da ısıtmak. Nitekim, özellikle yazın kavurucu güneşin gazabı açığa çıktığında, daha serin ve daha konforlu bir sürüş sağlamanın bir yolu olmadan modern bir araç hayal etmek oldukça zor olur. Arabadaki klima sisteminin soğuk hava yarattığını düşünenler var. Bu doğru değil. Diğer klima sistemleri gibi, arabanızdaki klima sistemi de arabanın içinde bulunan havayı soğutur. Onu üretmez. Peki A/C sistemi bunu nasıl yapıyor?

Klima sürecini daha iyi anlamak için araç yolcu soğutma sisteminin farklı bileşenlerine aşina olmak en iyisidir. Bu aynı zamanda, bir otomobilde “A/C (Klima) nasıl çalışır?” sorusunun cevabını vermenin yolunu açacaktır. 

Kompresör

Kompresör

Birçoğumuz kompresörü arabanın klima sisteminin kalbi olarak görüyor. Adından da anlaşılacağı gibi, soğutucuyu gaz halinden sıvı hale dönüşecek şekilde sıkıştırır. Kompresör, bir tahrik kayışı aracılığıyla krank miline bağlanır. Hâl böyle olunca gücünü motordan alır. Otomobilin A/C sistemini her açtığınızda, kompresör kondansatöre gaz veya buharlaşmış soğutucu akışkan pompalar.

Kondansatör

Kondansatör

Temel bilimde, yoğunlaşmanın sıcak veya ılık havanın hızlı soğumasından kaynaklandığını öğrendik. Sıcak havadaki su buharı veya nem yoğunlaşarak sıvı bir hal oluşturur. Kondansatörün yaptığı budur. Modern otomotiv A/C sisteminin en tanınmış parçalarından biridir çünkü kontrol edilmesi çok kolaydır. Bu radyatöre çok benziyor. Ayrıca radyatörün hemen önüne yerleştirilmiştir. Hal böyle olunca neden iki radyatörünüz olduğunu merak ediyorsanız yanılıyorsunuz. En öndeki kondansatördür. Bu cihaz, kompresörden gelen yüksek basınçlı, yüksek sıcaklıklı, buharlaşmış soğutucuyu döndürür veya yoğunlaştırır. Kondenserden akan hava, yüksek basınçlı soğutucudaki ısıyı gidererek soğutur.

Evaporatör

Evaporatör

Modern araç A/C sisteminin tüm bileşenleri arasında, yolcu bölmesinin içinde bulunan tek buharlaştırıcıdır. Bileşenlerin geri kalanı motor bölmesindedir. Evaporatör, kanatları ve boruları olan çok küçük bir radyatöre benzer. Alıcı - kurutucudan gelen soğuk hava, buharlaştırıcı göbeğinden geçer. Kabinden gelen hava kanallar arasında dolaşırken, buharlaştırıcı göbeğinden dışarı üflenir ve ısı serbest bırakılır. A/C havalandırma deliklerinden çıkan şey soğuk ve kuru havadır.

Alıcı

Alıcı

Bu bileşen, soğutucuyu evaporatöre girmeye hazırlar. Soğutucu akışkan için bir rezervuar görevi görürken aynı zamanda soğutucuda mevcut olabilecek nemi de giderir. Yerleşik kurutucuların soğutucudan nemi uzaklaştırması önemlidir. Aksi takdirde buz kristalleri oluşabilir. Bu durum tıkanmaya ve mekanik hasara yol açabilir.

 

Genişleme Subabı

 
Termal genleşme vanası, sistemin yüksek basınç tarafı (kompresör, kondansatör ve alıcı dahil) ile sistemin alçak basınç tarafı arasındaki sınırdır. Adından da anlaşılacağı gibi, genleşme valfi, alıcı - kurutucudan gelen yüksek basınçlı sıvı soğutkanın genleşmesine izin verir. Genleşme nedeniyle basınçta bir azalma olur.
 
 

Soğutucu

 

Bir otomotiv klima sisteminin bir bileşeni olmasa da, soğutucu akışkan, sistemin yaşam çizgisidir. Bu olmadan, ısı sistemden dışarı çıkamaz ve yolcu bölmesindeki herkese soğutma konforu getiremez. Düşük basınç ve sıcaklıklarda soğutucu gaz halini alır.Yüksek sıcaklıklarda ve basınçlarda soğutucu sıvıdır.

 

Bir A/C Sisteminde Havayı Soğutma Süreci

 
 
* Bir otomotiv A/C sisteminin farklı parçalarına bakıldığında, bu tür teknolojilerin kabinin içindeki havayı nasıl soğutduğu zaten açık olmalıdır. Böyle bir sistemin nasıl çalıştığına dair ardışık adımları burada göstermeye çalışacağız.
Kompresör, soğutucuyu sıkıştırır veya basınçlandırarak, gaz halinden sıvı bir forma dönüştürür.
Basınçlı sıvı soğutucu, kondansatörde bulunan bir dizi tüp içinde dolaşır. Bu, aracın dışından gelen temiz havanın sıvı soğutucu ile temas etmesini sağlar. Kondansatör daha yüksek sıcaklıkta bir sıvı içerdiğinden, sıvı ile temiz hava arasında bir sıcaklık gradyanı vardır. Olan şey ısının sıvıdan havaya geçmesidir.
Soğutucu akışkan, akümülatör veya alıcı kurutucunun içine hareket eder. Bir kurutucu, soğutucuda mevcut olabilecek nemi giderir. Bu, sistemin bütünlüğünü korurken aynı zamanda daha soğuk bir soğutucu oluşumuna yol açar.
Soğuk soğutucu akışkan, orifis tüpüne veya genleşme valfine akar. Sıvı basıncını düşürerek buharlaştırıcıya çok daha kolay taşınmasını sağlar.
Düşük basınçlı sıvı soğutucu buharlaştırıcıda hareket eder. Yolcu bölmesinden gelen hava buharlaştırıcıya çekilir ve buharlaştırıcı göbeğinden püskürtülür. Soğutucu akışkan daha soğuk olduğu için ısı havadan soğutucuya geçer. Şimdi olan şey, evaporatörden çıkan havanın soğuk hava olmasıdır. Fanlar, soğuk havanın havalandırma deliklerinden üflenmesine yardımcı olur ve kabinin soğumasını sağlar. İşlem ayrıca evaporatörün hava tarafındaki nemi azaltır. Bu, yolcu kabininde daha kuru hava oluşumuna izin verir. Sistem aynı zamanda kondensi toplar ve tahliye eder. Sistemdeki sıvı soğutucu artık daha sıcak olduğu için tekrar gaz haline dönüşür.
Artık sıcak, düşük basınçlı gaz halindeki soğutucu, yeni bir döngüye başlamaya hazır olarak kompresöre geri döner.
 

Otomobil klimaları sürüşlerimizi daha konforlu hale getirmek ve seyahatlerimizi çok daha değerli hale getirmek için çalışır. Öyleyse birisi "Bir araba kliması nasıl çalışır?" diye sorarsa, bunu nasıl açıklayacağınızı artık biliyorsunuz.

 

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ