Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!

Kışa Hazırlık! Kışın Aracınızda Bulunması Gerekenlerin Listesi!

Kış mevsiminde güvenli bir şekilde araç kullanmak için gerekenler nelerdir? Kışın aracınızda kesinlikle bulunması gereken eşyaların listesini hazırladık. Hadi Başlayalım

Sağlam Bir Buz Kazıyıcı:

Sağlam Bir Buz Kazıyıcı:

Kışın arabanızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Hava durumu spikerinin her zaman haklı olmadığını biliyorsunuz, bu nedenle her zaman tedarikli olmakta fayda var. Soğuk havalar gelir gelmez arabanıza bir buz kazıyıcı veya kar fırçası koyun. Arabaların üzerindeki kar ve buz tehlikelidir çünkü görüşünüzü engelleyebilir veya aracın üstünden kayıp başka bir arabaya çarpabilir. Bir kazayı önlemek için yola çıkmadan önce önce arabanızı daima kar ve buzdan temizleyin.

Kürek:

Kürek:

Bagajınızda saklamak için küçük veya katlanabilir bir kürek alın. Arabanız kara saplanmışsa veya araba kullanmak için bir yol açmanız gerekiyorsa yararlı olacaktır.

Eldivenler ve Kış Giysileri:

Eldivenler ve Kış Giysileri:

Kar fırçanız ve küreğiniz var, ancak şimdi onları kullanmanız gerekiyor. Eldiven ve sıcak tutacak giysiler giymek, arabanızı temizleme işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca arabanızda birkaç el ısıtıcısı bulundurmanın da zararı olmaz. Çetin kış şartlarında donmamak için her zaman hazırlıklı olun! Vücudunuz sıcakken arabanızı temizlerken daha iyi bir iş çıkaracaksınız.

Battaniye:

Battaniye:

Evinizde fazladan battaniyeler mi var? Arabanıza bir tane koyun. Eğer mahsur kalırsanız veya bir kaza geçirirseniz, özellikle arabanız çalışmaz durumda ise, arabanın içi hızla soğur. Arabanızın ısıtıcısına her zaman güvenemezsiniz, bu yüzden bir battaniyeyle kendinizi sıcak tutun.

Acil Durum Reflektörleri:

Acil Durum Reflektörleri:

Kar fırtınaları, ister gündüz ister gece olsun görüşü azaltır. Reflektörler, yol kenarında durduğunuzda diğer araçların ve acil durum araçlarının sizi görmesine yardımcı olur.

Kaya Tuzu veya Kedi Kumu:

Kaya Tuzu veya Kedi Kumu:

Bu kaba malzemeler, aracınız karda sıkışmışsa lastiklerinizin çekiş kazanmasına yardımcı olacaktır. Kaygan bir zeminden çıkmak için malzemeyi lastiklerinizin altına ve arabanızın yoluna yayın.

İlk Yardım Çantası:

İlk Yardım Çantası:

Bir trafik kazasında ilk yardım çantası çok önemlidir. Yıl boyunca gerekli olmasına rağmen, kışın arabanızda tutmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Çünkü kar yağdığında ambulans veya kurtarma ekiplerinin geliş süresi yavaş olabilir. Yardım gelene kadar mağdura temel ilk yardımı uygulayın.

Ekstra Cam Yıkama Suyu:

Ekstra Cam Yıkama Suyu:

Ön cam yıkama sıvınızın donmasını önlemek için antifriz bileşenlerine sahip olduğundan emin olun. Ön camınızı sıvıyla temizlemek, bir kar fırtınasında görüşü iyileştirecektir.

El Feneri:

El Feneri:

Kışın havalar erken kararıyor. Gece yolda mahsur kalırsanız sorunun ne olduğunu bulmak için el fenerini kullanın. Ayrıca sizi sisli, yağışlı, karlı havalarda görüş kısıtlı iken yoldaki diğer kişiler için de daha görünür kılacaktır.

Halat veya Zincir:

Halat veya Zincir:

Çekme halatı, arabanızı kardan kurtarmak için harika bir araçtır. Mutlaka yanınızda bulundurun.

Takviye Kablosu:

Takviye Kablosu:

Soğuk hava bir arabanın aküsünü etkileyebilir. Akü bitmişse arabanızı çalıştıramazsınız, bu da aracın ısıtıcısını ısınmak için kullanamayacağınız anlamına gelir. Buz gibi bir havada donma başlangıcı beklemek hiç eğlenceli değildir. Yanınızda takviye kablolarınız varsa uzun süre beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Küçük Bir Alet Çantası:

Küçük Bir Alet Çantası:

Küçük motor sorunlarını temel aletler ile düzeltebilirsiniz. Yardım beklemek zorunda kalmamak için basit bakımı nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin ve aracınızda küçük bir alet çantası bulundurun.

Güneş Gözlükleri:

Güneş Gözlükleri:

Güneş gözlükleri daha çok bir yaz aksesuarı iken, güneşin kardaki yansımasını da azaltacak bir aksesuardır. Parlamayı azaltmak için tamamen karlı havalarda yolun parlaklığı gözünüzü alıyorsa sürüş sırasında güneş gözlüğü takın.

Cep Telefonu Şarj Cihazı:

Cep Telefonu Şarj Cihazı:

Yola çıkmadan önce telefonunuzu şarjı dolu tutmaya çalışın, ancak arabanızda daima bir cep telefonu şarj cihazı bulundurun. Bir araba kazasına takılırsanız veya karışırsanız yardım çağırmak için telefonunuza ihtiyacınız olacaktır.

Su ve Bozulmayan Atıştırmalıklar:

Su ve Bozulmayan Atıştırmalıklar:

Eğer mahsur kalırsanız yardım beklemeniz gerekebilir. Yol koşulları kötüyse bekleme uzun sürebilir. Bu durumlarda arabanızda su ve atıştırmalık saklamak sizin için iyi olacaktır. Kraker veya galeta gibi bir atıştırmalık, yardımın gelmesini beklerken kesinlikle lezzetli olacaktır. Çocuklarınız için de tatlı atıştırmalıkları da unutmayın böyle bir durumda karınları acıkabilir ve huysuz olabilirler.

 

Bunların hepsi kışın arabanızda bulundurmanız gereken temel şeylerdir. Ancak daha yola çıkmadan önce, yakıtınız ve iyi silecek lastikleriniz olduğundan emin olun. Kış aylarında arabanızda daima yarı dolu bir bidon yakıt bulundurun ve silecek lastiklerinizin çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca aracınıza kar lastiği taktırmayı unutmayın. Her ihtimale karşı bagajınıza da bir kar zinciri bulundurun. 

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ