Fan Davlumbazı Kırılırsa Ne Olur?

Fan Davlumbazı Kırılırsa Ne Olur?

Fan davlumbazı üzerinde kırık çatlak var ne demek?

Fan davlumbazı üzerinde kırık olması havayı radyatör üzerine yönlendirme yeteneğini yada kimi modellerde fanları sabitleme özelliğini yerine getiremeyeceği anlamına gelebilir.. kırık davlumbaz bütünlük özelliğini kaybedebilir ve seyir esnasında kırılma kopmaya döner ise fanlarave soğutma sistemine zarar verebilir.. kontrol ettiriniz.

Fan davlumbazı yerine sabit değil oynuyor ne demek?

Araçların ön tarafında bulunan soğutma radyatörleri,hava üreten fanlar ile de soğutulmaktadırlar. kimi fanlar davlumbazları ile birlikte sabitlenirken kimi fanların davlumbazlarıda bağımsız olarak üretilebilmektedirler. Fan davlumbazı fanın ürettiği havayı radyatör gövdesine yönlendirir bu davlumbaz sabitlenmediği zaman seyir esnasında oynama,ses yapabilir. bazen de sabitlenmemiş davlumbaz fan kanatlarına çarparak kanatların kırılmasına sebep olabilir. kanatları kırılan bir fan, tam kapasite ile soğutma yapamayabilir .. fan davlumbazını kontrol ettiriniz.

Fan davlumbazı uygusuz sekilde sabitlenmiş ne demek?

Fan davlumbazı aracın ön tarafında bulunan araç üretim tipine göre fan grubuna yataklık görevi de yapabilen plastik yada bakalit türevi bir malzemedir. Fan davlumbazı radyatör üzerine yada radyatör paneline klips-vida-civata-ayak vb gibi sabitleyiciler ile tutturulur. Bağlantı elemanları dışında tel-kablo kelepçesi- ip- vb gibi uygunsuz malzemeler ile sabitlemeye çalışılan fan davlumbazları uygunsuz sabitlenmiş olur ve problem çıkarabilirler. Kontrol ettiriniz.

Fan kanatlarında kırık var ne demek?

Fan üzerindeki kanat sayısı ve açıları araç motorunun ihtiyaç duyduğu su soğutma kapasitesine göre hesaplanarak belirlenmektedir. Fan kanatlarındaki kırık yada eksik flap araç soğutma sisteminin tam kapasite ile çalışmasını engeller. Aracın hararet yapmasına sebep olabilir.Kırık fanı yenisi ile değiştiriniz.

Fan çalışmıyor ne demek?

Fan günümüz araçlarında genellikle elektrik motorlu olarak bulunmaktadır. Azda olsa kayış ve civa kavramalıları da bulunmaktadır. Elektrik motorlu fan çalışmıyor ise sistemi besleyen tüm elektrik sistemi sigorta kutusundan fan motoruna kadar kontrol edilmelidir. Çaışmayan soğutma fanı motorun hararet yapmasına sebep olabilir.Kontrol ettiriniz.

Fan aşırı sesli ve balanslı çalışıyor ne demek?

Balanslı (titreşimli ) şekilde çalışan fan sistem çalışma prensibine göre kontrol edilmelidir.              

ELEKTRİK SİSTEMLİ İSE: Fan motoru burç ve yatakları ile birlikte kanatlar üzerindeki balans ağırlıkları kontrol edilmelidir. Fan davlumbazının yerine tam olarak sabitlendiğinden emin olunmalıdır.              

KASNAK VE KAVRAMALI İSE:Fanın bağlı olduğu devirdaim flanşında boşluk kontrolü yapılmalıdır. Civa yada selenoid kavrama sisteminde boşluk kontrolü de yapılmalıdır. sistemi kontrol ettiriniz.Balanslı dönene fan soğutma yeteneğini kaybederek araç motorunun hararet yapmasına sebep olabilir.

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ