Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları

Az Rastlanan Trafik Levhalarının Anlamları

Karayollarında bulunan trafik levhalarının önemini hepimiz biliyoruz. Ancak her zaman rastlamadığımız bazı işaretlerin anlamını birçoğumuz bilmiyoruz. Bu yazımızda kısaca hangi işaretlerin ne anlama geldiğine göz atacağız. Az rastlanan bu trafik levhalarına bakarak, ne işe yaradığını öğrenin. Kaç tanesini bildiğinizi kontrol edin.

1. Levha

1. Levha

Fotoğraf makinesine benzeyen trafik elektronik denetleme levhası, hem aşırı hız hem trafik cezası gerektiren ihlallerle ilgili elektronik kontrol yapıldığı anlamına geliyor.

2. Levha

2. Levha

Hepimize ilginç gelebilecek bir levha. Levhanın amacı sürüş güvenliğine dikkat çekmek. Deniz ve nehir kıyısında biten yol anlamına gelen levhada araçların suya uçmaları dramatik şekilde resmedilmiş.

3. Levha

3. Levha

Bu enteresan trafik işareti, parlayıcı madde taşıyan araçlarının girmesinin yasak olduğu yollarda bulunuyor.

4. Levha

4. Levha

Her birimize komik gelebilecek bir işaret. Düşündüğünüzün tersine kesinlikle bir seyyar satıcıyı resmetmiyor. Bu işaret el arabası giremez anlamına geliyor. El arabasının trafikte ölümcül olduğu yollar ise otoban ve ekspres yollar olarak belirlenmiş.

5. Levha

5. Levha

Böyle bir yol bulmak gerçekten kolay deği, bu yüzden bu işarete çok fazla rastladığınızı düşünmüyoruzBu boş bırakılmış bir levha ya da simgesinin çizimi unutulmuş bir levha değil, yolun her iki yöndeki trafiğe de kapalı olduğunu anlatan bu trafik işareti levhası, sadece yaya trafiğine açık yolların girişlerinde kullanılıyor.

6. Levha

6. Levha

Belirli miktardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıt giremez trafik işareti, belirli miktardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların girmesinin yasak olduğu yol girişlerinde kullanılmaktadır.

7. Levha

7. Levha

İstanbul gibi büyük şehirlerde ve trafiğin 24 saat yoğun olmadığı yerlerde, sürücüler yolun ilerisinde trafik olabileceğiyle ilgili uyarılıyor. Trafik sıkışıklığı levhası, hızı düşürmek ve belki alternatif yol arayışına girmek için de bir uyarı.

8. Levha

8. Levha

Genelde trafik işaretlerinde bir araç görürseniz o aracın girmesi yasak olan yol anlamına gelirken, tanklar için bir istisna yapılmış. Askeri araç çıkabilir anlamına gelen bu trafik işareti aslında yol üzerinde ilerleyen bir askeri araç olabileceği için hızı düşürmek gerektiğini anlatıyor.

9. Levha

9. Levha

Anayolun sonuna geldiğinizi gösteren anayol sonu levhası diğer tüm trafik işaretlerinden farklı renkte tercih edilmiş.

10. Levha

10. Levha

Yol bozuk cepte. Fakat “Gevşek malzemeli zemin levhası” anlamına gelen bu trafik işaretinin asıl mesajı öndeki araçlardan taş sıçrayabileceği için hızı düşürmek ve takip mesafesini artırmak.

11. Levha

11. Levha

Tehlikeli madde taşıyan araçların izleyecekleri mecburi yön trafik işareti, yolda tehlikeli madde taşıyan araçların olduğunu değil, böyle bir araçsanız izleyeceğiniz yolu bildiriyor.

12. Levha

12. Levha

Bonus: Anlamlandırmakta gerçekten zorlanabileceğimiz bir işaret. “Bütün yasaklamalar ve kısıtlamaların sonu” denilen bu işaret, daha önce yapılan yasaklama ve kısıtların sona erdiği anlamına geliyor.

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ