AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

Muhtemelen benzin istasyonunda üst üste yığılmış AdBlue bidonları görmüşsünüzdür, dizel motorlu bir aracınız yoksa muhtemelen hiç satın almak için bir nedeniniz olmamıştır.
Dolayısıyla, AdBlue'nun ne için olduğundan, hangi araçların kullandığından ve nerede ve hangi sıklıkla doldurmanız gerektiğinden emin değilseniz, endişelenmeyin çünkü yalnız değilsiniz. AdBlue rehberimiz size bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Peki AdBlue neyden yapılmıştır?

AdBlue sıvı bir üre çözeltisidir ve sıcak bir egzoz sistemi ile karşılaştığında, tehlikeli Nitrojen Oksitleri iki zararsız ürüne; su buharı ve Azota dönüştüren bir kimyasal reaksiyona katalizör olan amonyak salgılar. Her iki ürün de doğal olarak oluşur ve bu nedenle AdBlue ile donatılmış bir arabadan herhangi bir yan etki olmaksızın pompalanabilir.

 

 

AdBlue nasıl çalışır?

 

AdBlue, aracınızın üreticisi tarafından önceden ayarlanmış ölçülü bir sistem üzerinde çalışır, böylece ne zaman ve nasıl dolduracağınızdan fazlasını bilmenize gerek kalmaz. Aracın kitapçığında bunu ayrıntılı olarak göreceksinizdir. Bununla birlikte, AdBlue'nun yüzde 67,5 iyonsuzlaştırılmış su ve yüzde 32,5 üre içeren bir bileşime sahip olduğu için doğası gereği güvenli olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

Merak ediyorsanız, otomotiv üre hayvandan elde edilen bir ürün değildir, idrarda üre salgılasak da çok daha düşük konsantrasyonlardadır. Arabanızda kullanılan maddeler, sentetik amonyak ve karbondioksiti ısıya maruz bırakarak oluşturulan insan yapımı bir maddedir. AdBlue tedarikçileri, sıvı formda kullanılmanın yanı sıra, çiftçilerin tarlalarına gübre olarak serpmeleri için kuru peletler de yapmaktadır.

 

AdBlue nasıl kullanılır?

 
AdBlue otomobiller için ilk düşünüldüğünde bir bayi servis öğesi olacaktı. Mühürlü bir tank olacak ve sürücüler, bayi hizmetleri arasında gerekli 16.000 km veya daha fazlasını sürmek için araçta yeterli AdBlue olacağı için seviyeler hakkında endişelenmeyeceklerdi. Ancak servis aralıkları arttı ve 60 litreye kadar AdBlue taşımanın getirdiği ağırlık cezası, C02 emisyonları ve dolayısıyla şirket araç vergi oranları üzerinde etkili oldu. Dolayısıyla, aracınızda AdBlue varsa, çok daha küçük bir tankta olma ihtimali vardır ve bu yüzden kendiniz doldurmanız gerekir.

Boyutları 5 ila 20 litre arasında değişen tanklar ve her 600 küsur kilometrede bir litre AdBlue tüketen orta büyüklükte bir aile dizeli ile, AdBlue ilavesi ihtiyacı, yüksek kilometreli dizel sürücüler için oldukça sık olabilir.
 

Neyse ki, arabanız tüketimi izleyecek ve seviye düştükçe size bir dizi gösterge tablosu uyarısı verecektir. Bunları görmezden gelmemek akıllıca olacaktır, çünkü AdBlue'nun tamamı bittiğinde araç depo tekrar doldurulana kadar çalışmayabilir. (Bu, arabaların yasadışı yollardan yüksek egzoz emisyonlarıyla sürmemesini sağlamak içindir.) 


Depoyu doldurmak basittir. Günümüzde AdBlue doldurma kapağı genellikle dizel dolgunun yanında bulunur ve AdBlue tipik olarak damlama olmadan dağılan kullanışlı kaplarda satılır - önemli, çünkü AdBlue insanlar için oldukça zararsız olsa da, araç boyası için oldukça aşındırıcı olabilir veya daha az arabanızın kabloları gibi bariz şeyler. Deneyimlerden bildiğimiz gibi, bir kap dökerseniz de oldukça kötü kokabilir. 

Diğer Blog Yazıları

Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
29 Ocak 2022
Jant Kontrolleri İle İlgili Bilgiler
Devamını Oku
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Rot Kolu ve Salıncak Rotili Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
29 Ocak 2022
Aks Kontrolleri Hakkında Bilgiler
Devamını Oku
Copyright © 2021 EFT OTO EKSPERTİZ